YAZARLAR

Kasım IŞIK-Gümrük Müşaviri

16 Aralık 2019, Pazartesi

NERDE O ESKİ BEYANLAR….

Hayatın her aşamasında geçmişe özlem duyuyoruz. Duyulan bu özlem; kuşaklar arasında ki geçişler de önem sıralarını değiştiriyor. En belirgin örneği; her Bayram büyüklerimizden duyduğumuz, nerede o eski Bayramlar ...? Serzenişidir. Yaşam bize gelecek için sürprizler ve yenilikler hazırlıyor. Kabullenemediğimiz şey temelde Dünya’nın kabuk değiştiriyor ve şekilleniyor olmasından ibaret olduğudur. Geçmişte yaşananlar şu an itibariyle sistem dışında olduğu düşünülse bile aslında güçlenerek hayat devam ediyor. Mesleğimiz açısından beyan esastır titriyle; 2013 yılında Ticaret Bakanlığı kanayan bir yaraya merhem oldu. Ceza kararları, mahkeme süreçleri ve itirazların önüne geçmek için Yurt İçi diğer masrafların nasıl yönetileceği hususunda 2013/19 sayılı Genelge yayımladı.

İlgili genelgede; Beyannamelerde KDV matrahının doğru bir şekilde hesaplanabilmesi için "Yurt İçi Diğer Masraflar" adı altında toplu olarak beyan edilen "Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF)", "Kültür Bakanlığı Hesabına Yatırılan Kesinti", "Tahmil-Tahliye”, “Liman Giderleri” "Depolama Giderleri" ve "Banka Masrafları" gibi ödemelerin yükümlüler tarafından ayrı ayrı beyan edilmesine olanak sağlayacak teknik düzenlemelerin tamamlandığı ve beyanın; Detaylı beyan modülü kalem ekranında finansal bilgiler bölümünde yer alan "Yurt İçi Diğer Masraflar" alanı yükümlülerce veri girişi yapılmasını teminden aşağıda yer alan bölümlere ayrıldığı ve bu alanların toplu olarak beyan edilen giderler ilgili alana yazılmak suretiyle ayrı ayrı beyan edilmesi gerektiğini belirtmiştir.

1.Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu 2- Kültür kesintisi fonu.3- Tahmil-Tahliye 4- Liman Giderleri 5- Depolama Giderleri.6- Banka Masrafları.7 -Çevre Payı

İlgili düzenleme öncesinde program üzerinden Yurt içi diğer masraflar tek sütün üzerinden beyan edilirken. Beyanname’nin 44 no’lu hanesine açıklama yapılmadığında cezai durumlar ile karşı karşıya kalınabilmekteydi.

2013/19 sayılı Genelge ile bu beyan şekli toparlanarak ayrı ayrı beyan edilmesinin önü açılmış oldu ancak; 1.1 ila 1.7 arasında kalan masraflar dışında kalanlar için halen diğer beyanı yapılabildiği ve Beyanname’nin 44 no’lu hanesine açıklama yapılmadığı gözlemlenmektedir.

Gümrük idarelerinde gerçekleştirilen cari kontroller ve Denetim elemanları tarafından gerçekleştirilen sonradan kontroller neticesinde yapılan bu düzenleme sonrasında halen cezalı tahakkuklar ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Bir yılı daha geride bırakacağımız şu sayılı günlerin milat olması ve yeni yıldan itibaren 2013/19 sayılı genelge minvalinde beyanın doğru bir şekilde yapılması bizlere aynı hataların tekrarlanmaması adına; nerede o eski beyanlar...? Dedirtmemelidir.

Herkesin yeni yılını kutlar sağlıklı, mutlu, huzurlu ve cezasız bir yeni yıl temenni ederim.

Kasım IŞIK-Gümrük Müşaviri

Orta Asya'dan gelen kavimlerin Anadolu'ya girişleri sırasında Ağrı, bir geçiş oluşturmuş, dolayısıyla birçok medeniyete sahne olmuştur. Ancak bu medeniyetler Ağrı'yı bir giriş ...Devamı

Sosyal Ağlar

Son Haberler

SANCAKTEPE AĞRILILAR DERNEĞİNİN DÜZENLEDİĞİ PİKNİK ŞENLİĞE DÖNÜŞTÜ
05 Eylül 2019, Perşembe
1100 METRE KARE ARSAMIZIN TAPUSUNU ALDIK.
31 Mayıs 2019, Cuma
CESİM SOLMAZ ; “SOLMAZ İNŞAAT, HARCINA GÜVEN, KALİTE VE TECRÜBE KATARAK İŞE BAŞLAR”
07 Mart 2019, Perşembe

TWEETS

Ağrı Haber © Copyright 2015, Tüm Hakları Saklıdır. LiteralWebDizayn