PANELLER

Terörün finansmanını kurutmalıyız

30 Eylül 2015, Çarşamba

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, terörün finansmanıyla mücadelede iş birliğinin önemine işaret ederek, "Türkiye terörden çok çekti. Bölge şu anda terörden çok çekiyor. Mutlaka birlikte çalışmamız ve terörün finansmanını kurutmamız lazım" dedi.

Şimşek, Terörün Finansmanı ve Aklama ile Mücadelede Etkinlik Avrupa Birliği (AB) Eşleştirme Projesi açılış töreninde yaptığı konuşmada, terörün finansmanı ve aklama suçuyla mücadelenin çok kritik bir alan olduğunu söyledi. Şimşek, terörle mücadele kadar terörün finansmanıyla mücadelenin de önemli olduğunu vurguladı.

Bakan Şimşek, projenin, Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun (MASAK), görev alanına giren konularda çok daha etkin şekilde çalışmasına katkıda bulunacağını dile getirdi.

Son dönemde yaşanan insanlık trajedilerinin güçlü bir iş birliğine olan ihtiyacı ortaya koyduğunu ifade eden Şimşek, "Terörle, terörün finansmanıyla ve aklama suçuyla topyekun bir mücadele olmak zorunda. Kaynağı ne, kim, hangi millet ve mezhepten, kökeni ne olursa olsun terör terördür. Dolayısıyla bütün dünya ülkeleri, bütün insanlık iş birliği yapmak durumundadır. Projeyle, Avrupa Birliği (AB), Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki oluşacak işbirliğini önemsiyorum" diye konuştu.

MASAK'ın 48 ülkeyle mutabakat zabtı bulunduğunu, birkaç ülkeyle müzakerelerin devam ettiğini anlatan Şimşek, şunları kaydetti:

"Mutabakatlar çerçevesinde her türlü iş birliğine hazırız. Türkiye terörden çok çekti. Bölge şu anda terörden çok çekiyor. Mutlaka birlikte çalışmamız ve terörün finansmanını kurutmamız lazım. Kara paranın aklanması, terörün finansmanı basit bir suç değil. Aslında ulusal ekonomilerini, dünya ekonomisini tehdit eden çok önemli unsurlardır. Güçlü şekilde mücadele edilmezse terörün finansmanı, kara paranın aklanması küresel ekonomi, ulusal ekonomiler için çok ciddi riskler içeriyor. Yatırımları, istihdamı, makro finansal istikrarı olumsuz etkiliyor. Bütün bunlar çok önemli risklerdir. Bu çerçevede topyekun bir mücadele içerisinde olmamız lazım."

Yargıyla yakın iş birliği vurgusu

Şimşek, toplantıya katılan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit'e çağrıda bulunarak, mali suçlarla mücadele birimleri ile yargı mensuplarının daha yakın çalışmasının önemini vurguladı.

Orta Asya'dan gelen kavimlerin Anadolu'ya girişleri sırasında Ağrı, bir geçiş oluşturmuş, dolayısıyla birçok medeniyete sahne olmuştur. Ancak bu medeniyetler Ağrı'yı bir giriş ...Devamı

Sosyal Ağlar

Son Haberler

CESİM SOLMAZ ; “SOLMAZ İNŞAAT, HARCINA GÜVEN, KALİTE VE TECRÜBE KATARAK İŞE BAŞLAR”
07 Mart 2019, Perşembe
EFSANE BAŞKAN ZEKİ BAŞARAN.
29 Ocak 2019, Salı
AĞRI’DA ALT GEÇİT KISMEN TRAFİĞE AÇILDI
12 Kasım 2018, Pazartesi

TWEETS

Ağrı Haber © Copyright 2015, Tüm Hakları Saklıdır. LiteralWebDizayn