SON HABER

EFSANE BAŞKAN ZEKİ BAŞARAN.

29 Ocak 2019, Salı

EFSANE BAŞKAN ZEKİ BAŞARAN.
27 Mart 1994 Mahalli İdareler Genel Seçimi kazanan Efsane Başkan Zeki Başaran’ın icraatları bir hatırlayalım.

1994-1998 Ağrı Belediye başkanı iken yaktığı icraatları

1- Nisan’da belediye başkanı görevini devralınca, ilk işi muhasebeyi ele almak oldu ve tüm personelin yetkili yetkilerini geçici olarak durdurdu, çünkü 3 aydır personelin maaşı ödenmiyordu! Derhal, israf deliklerini kapatacak, tüm birikmiş maaşlar ve beraberinde de bir ikramiye ödedi.
2- Personelinin tamamını yeniden liyakat ve ehliyet esasına göre sil baştan görevlendirmeler yapıldı ve rüşvet ve ihtirasların önüne bir bıçak gibi geçildi.
3- Çok hızlı bir şekilde ve öncelikle, alt yapı inşaatını başlatıp iki yılda tüm mahallelerin su ve kanal problemi giderildi.
4- Bir köy haline gelen ve merkez dâhil çamur deryasına dönen ilimiz için İran’da 10 milyon TL daha ucuz olan bir adet asfalt platini satın alınarak bir yıl içerisinde şehrin merkezinin tamamı asfaltlandı. Bu asfalt cumhuriyet tarihinin ilk asfaltı idi!!! 
Buna paralel olarak; şehrin ışıkları ve trafik sinyalizasyonu inşa edildi.
5- Yeniden şehrin planlanması yaparak, pek çok eğri ve dar caddelerdeki binalar yıkılarak şehri bir dizayn ile sahipleriyle birlikte yenide inşa edildi. 
6- Yaklaşan kış münasebetiyle daha önceden bizzat gezerek tespit ettiği mağdur ailelere kış eşyası kömür ve odun dağıtımı yapıldı. Daha sonra evlere şahsen kendisi misafir olarak teker teker ziyaret edildi.
7- Eksik olan yeni su şebekeleri ve bağlantıları tamamlanarak, şehrin su ihtiyacını tamamlattı.
8- Mahallerin arasına parke ve bahçeler inşa edildi. 
9- İlimize yine bir ilk, bir iş merkezi 8 katlı her kattı 1.500 M² olan içinde 270 adet iş yeri olan bir adet kapalı iş merkezi inşa ederek kısa süre içerisinde hizmete sundu.
10- Normal esnaf Otelinin dışında ilimizde otel yoktu! 4 yıldızlı 4 katlı bir modern otel inşa etti. Dana sonraki belediye başkanların tarafında hizmet binası olarak hizmet vermeye başladı.
11- Belediye ait olan harabe durumda olan, belediye ekmek fırınını yenide hizmete sokarak halka ucuz ve kaliteli ekmek sunmaya başlattı.
12- Şehir içerisindeki mal meydanını tamamen şehrin dışına çıkartıldı. 
13- Özellikle gençler ve spora yönelik Ağrı Gençlik ve Spor il Müdürü ile pek çok şampiyonluk projeleri birlikte yürütüldü.
14- Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa pek çok kültürel ve sanatsal projeler icra edildi.
15- Belediye araç parkına Almanya’da çok büyük araç ve iş makineler getirterek belediyeye kazandırıldı.
16- Bir adet örnek “Meyve Bahçesi” inşa edildi.
17- 140 üniversite öğrencisine yönelik yurt inşa edildi.
18- Belli caddelerin parke taşı döşenmesi için, kendi üretim tesisi ile üretim makinesini inşa edildi.
19- Haksız ruhsatları iptal edilerek hak sahiplerine gayrimenkulleri geri iade edildi.
20- Ayrıca okullara, yurtlara, gençlere, yaşlıları, hastalara, mağdur olan ailelere, hastanelere, hapishaneye ve daha onlarca iş ve hizmet alanlarına belediye hizmetti götürüldü.
21- Her şeyden önce beş yılın sonunda koymuş olduğumuz dürüst, güvenilir, saygın, çalışkan ve adil bir belediyecilik anlayışı Ağrı’ya hediye edilerek. Ağrı halkının unutulamayacağı bir belediye başkanı imajı bıraktı.

Haber: Hikmet Timur

Orta Asya'dan gelen kavimlerin Anadolu'ya girişleri sırasında Ağrı, bir geçiş oluşturmuş, dolayısıyla birçok medeniyete sahne olmuştur. Ancak bu medeniyetler Ağrı'yı bir giriş ...Devamı

Sosyal Ağlar

Son Haberler

CESİM SOLMAZ ; “SOLMAZ İNŞAAT, HARCINA GÜVEN, KALİTE VE TECRÜBE KATARAK İŞE BAŞLAR”
07 Mart 2019, Perşembe
EFSANE BAŞKAN ZEKİ BAŞARAN.
29 Ocak 2019, Salı
AĞRI’DA ALT GEÇİT KISMEN TRAFİĞE AÇILDI
12 Kasım 2018, Pazartesi

TWEETS

Ağrı Haber © Copyright 2015, Tüm Hakları Saklıdır. LiteralWebDizayn